گروه ها

گروه های برپایی نمایشگاه

گروه تولید محتوا

در این بخش به تشریح وظایف گروه های تشکیل شده جهت برگزاری مطلوب مدرسه انقلاب خواهیم پرداخت.

 

هریک از اعضای این گروه مسئولیت تامین محتوای یکی از غرفه ها را بر اساس منابع امین معرفی شده و پژوهش پیرامون موضوعات نمایشگاه را بر عهده دارد. سایت مدرسه انقلاب می تواند محتوای مورد نیاز غرفه های نمایشگاه را تا حد قابل توجهی تامین نماید اما خلاقیت در تولید محتوای مناسب و بومی در هر غرفه مورد تاکید می باشد.

در برگزاری نمایشگاه های مدرسه انقلاب بخش محتوایی، اصلی ترین بخش نمایشگاه بوده و پایه آن مطالعه و تحقیق در این زمینه است. لذا انتظار می رود که دانش آموزان محترم قبل از اجرای بخش های مختلف نمایشگاه درباره موضوعات آن و به خصوص دیروز ، امروز و فردا به مطالعه و تحقیق بپردازند. البته نمایشگاه های مدرسه انقلاب در سال جاری به بررسی سیر استعمار و استقلال خواهی ملت های آزاده جهان در طول تاریخ متمرکز خواهد بود. محتوای ارائه شده در سایت مدرسه انقلاب به آدرس زیر می تواند یکی از منابع پیشنهادی ما برای دانش آموزان باشد.      http://madreseenghelab.com

با توجه به ضرورت استفاده از قالب های نوین در کنار روایت در این دوره از نمایشگاه ها سعی شده است در هر موضوع بسته ای از محتوا شامل : تئاتر کوتاه، سرود، فیلم کوتاه و مستند، مسابقه، اتاق فرار و پرده خوانی ارائه گردد. همچنین اعضای این گروه می توانند بر اساس ظرفیت های موجود و علاقه مخاطب نوجوان در غرفه های مختلف از شیوه های خلاقانه و تولیدات هنری خود استفاده کنند.

با توجه به حساسیت های سال جاری بالاخص در فضای مدرسه، انتخاب محتوای مناسب و روایت مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

همانطور که پیشتر اشاره شد بخش مهم محتوایی این دوره از نمایشگاه های مدرسه انقلاب بررسی سیر استعمار در تاریخ ، اهداف و سیاست های آن می باشد پس لازم است اعضای این گروه با تشکیل حلقه مطالعاتی و مطالعه مجموعه کتب سرگذشت استعمار ، محتوای مناسب برای دانش آموزان را آماده نمایند. زمینه تهیه این کتاب ها و عضویت در حلقه مطالعاتی از طریق سایت مدرسه انقلاب فراهم شده است.

گروه اجرایی

از آنجا که تولید محصولات و دست سازه های دانش آموزی در کنار پوستر های نمایشگاهی و سایر ابزار های موجود ، امری ضروری و مهم است؛ شایسته است، نمایشگاه های مدرسه انقلاب تبلور فعالیت های جمعی و گروهی دانش آموزان و تولید دست سازه ها و محصولات خلاقانه ایشان باشد، تا در جلب توجه و انتقال مفاهیم و محتوای اصلی نمایشگاه تأثیر عمیق تری بگذارد. نظارت مربیان محترم به استفاده از منابع امین توسط دانش آموزان مورد تاکید می باشد.

 

این گروه مسئولیت آماده سازی زیرساخت های برپایی نمایشگاه و جمع آوری آن را پس از پایان برگزاری نمایشگاه بر عهده دارد . با توجه به ویژگی های دخترانه شیوه برپایی نمایشگاه و فعالیت این گروه در مدارس دخترانه و پسرانه تفاوت های عمده ای دارد که با هدایت مربی نقطه مطلوب در دسترس خواهد بود. بدیهی است حمایت دانش آموزان از طرف کادر مدرسه و هدایت مربی و توجیه مناسب دانش آموزان سبب جلوگیری از خطرات احتمالی خواهد بود.

وظیفه این گروه به شرح ذیل است:

 1. هماهنگی با معاون پرورشی جهت اختصاص مکانی مناسب برای برگزاری نمایشگاه
 2. آماده سازی فضا جهت نصب سازه های نمایشگاهی
 3. آماده سازی سازه های نمایشگاهی بر اساس محتوای نمایشگاه و نوع ارائه ( از قبیل : داربست ، اسپیس نمایشگاهی ، چادر های نظامی و یا حتی میز ارائه، تامین وسایل مورد نیاز بازی ها ، تئاتر پرده نقالی و …)
 4. آماده سازی روشنایی محل برگزاری نمایشگاه
 5. آماده سازی صوت محل برگزاری
 6. فضا سازی ورودی نمایشگاه و فضای کلی نمایشگاه
 7. تامین تجهیزات مورد نیاز غرفه ها در هماهنگی با مسئول انجمن اسلامی و معاون پرورشی
گروه راویان
 • جمع آوری سازه های نمایشگاهی

 

عنصر اصلی یازدهمین دوره نمایشگاه­های مدرسه انقلاب، روایت است. با توجه به این مسئله لازم است قبل از برپایی نمایشگاه و با توجه به خروجی گروه تولید محتوا ، برای هر غرفه یک نفر راوی مسلط به محتوا انتخاب شود. راوی باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • آشنا به اصول سخنوری، توانا در جذب، اقناع و برقراری ارتباط موثر با مخاطب
 • مسلط به محتوا و متن
 • دارای اطلاعات کامل و جانبی نسبت به سوژه مورد بحث
 • توانا در پاسخ به سوالات احتمالی مخاطبان و بازدیدکنندگان
 • بهتراست راوی مجهز به نمادهای هویت آفرین مثل کارت شناسایی نمایشگاه، پیکسل و…باشد.
 • بهتراست از ابزارهای جانبی مثل فیلم، صوت، تصویر، ماکت و… در روایت بهره ببرد.
 • استفاده از نمادهای اتحادیه در فرم لباس و غرفه
 • توانایی در بهره گیری از سایر قالب های ارائه مثل تئاتر ، مسابقه ، اتاق فرار ، پرده خوانی و…
گروه رسانه

 

رسانه در دنیای امروز تاثیر به سزایی در همراه سازی و تغییر رفتار مخاطب دارد. این فضا در نمایشگاه های مدرسه انقلاب در 3 حوزه اصلی قابل استفاده و بهره برداری است.

 • در پیش از برگزاری نمایشگاه و تبلیغات مناسب و مرتبط با دانش آموزان جهت حضور آنان در فضای نمایشگاهی
 • مستند سازی بازدید ها و ارائه های گزارش های جذاب جهت ترغیب بیشتر مخاطبین و افزایش سطح اثر گذاری
 • بارگزاری در سامانه عقیق به منظور الگو گیری سایر مدارس از اقدامات خلاقانه و ثبت اقدامات انجام شده انجمن اسلامی مدرسه

بخش ویژه این دوره از نمایشگاه ها که دارای امتیاز ویژه می باشد روایت نوجوان انقلابی دهه هشتادی از نمایشگاه و اهداف آینده او به زبان های زنده دنیا جهت انتشار در فضای مجازی با رویکرد گسترش دایره اثر گذاری مدرسه انقلاب می باشد . وظیفه مهم این گروه شناسایی دانش آموزان توانمند مدرسه در حوزه تسلط به زبان های زنده دنیا و ضبط محتوای ارائه شده توسط آنها با موضوع فوق و انتشار آن پس از تایید مربی در فضای رسانه ای ملی و استانی می باشد.

این دوره از نمایشگاه مدرسه انقلاب حضوری و مدرسه ای بوده و اجرای برنامه های شهری و در فضای مجازی در قالب مدرسه انقلاب نمی گنجد اما حضور در فضای مجازی و ارائه روایت هنرمندانه از واقعیت مدارس و معرفی صحیح دانش آموزان و نوجوانان دهه هشتادی از اهمیت بالایی بر خوردار است . لذا استفاده از ظرفیت فضای مجازی و تولید آثار در قالب های زیر و طبق موضوعات اعلام شده و انتشار آن در بستر فضای مجازی مورد تاکید می باشد .

 1. پادکست صوتی
 2. مصاحبه
 3. رادیو انقلاب
 4. پویا نمایی
 5. فیلم کوتاه
 6. هنرهای نمایشی( تئاتر، عروسک گردانی)
 7. نشریه الکترونیکی
 8. کلیپ
 9. سرود
 10. نماهنگ
 11. موشن گرافی
 12. پرده خوانی